За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Херсонці святкують звільнення міста, 11 листопада 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький
У другу річницю звільнення Херсона із російської окупації у Хмельницькому міські та селищні голови Херсонщини зустрілися з вимушеними переселенцями.
Про це розповів Суспільне Хмельницький міський голова Таврійська Микола Різак.
"У нашому місті було вісім тисяч населення до початку збройного нападу, а сьогодні — близько двох тисяч залишилося. Місто сьогодні деградує".
Переселенка з Херсона Ірина Куліш розповіла, що її сім'я перебувала дев'ять місяців у російській окупації.
"11 числа ми трохи не повірили своїм очам, коли почали їхати наші машини військові, бо дуже боялися, що, не дай Боже, вертаються росіяни. Але, коли побачили, що це наші, то, звісно, радість була велика, ми їх дуже чекали".
Переселенка з Херсону Ірина, 11 листопада 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький
За її словами, вона весь час була у небезпеці, бо продовжувала викладати онлайн в університеті.
"Сальдо, гауляйтер, сказав: хто працює на Україну, той виплачує податки в Україну, і, отже виплачує в українську армію".
Ірина розповіла, що виїхали до Хмельницького, бо росіяни почали обстрілювати Херсон.
"Після нашого визволення дуже сильно стало прилітати в ту частину, де ми живимо".
Люди, що прийшли на зустріч, 11 листопада 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький
Колега Ірини — Юлія, розповіла, що херсонці в окупації не здавалися.
"Ми допомагали ЗСУ, як могли. Я була не тільки в окупації, а і в ФСБ відсиділа за свою проукраїнську позицію".
Юлія пригадує, що люди ділилися новинами про український наступ.
"Пішла інформація, що бачили БТР наш, що наші вже десь близько, на підході з Білозерки. Знову ж таки, ця пішла інформація між собою. Вже 11-го біля обіду народ почав виходити на площу. З’явилися військові, сказали, що Херсон звільнений. Основне свято було 12-го, коли вже все місто вийшло. Люди плакали, обіймали військових. Ми чули український гімн над площею, люди йшли на його звук".
Переселенка з Херсонщини Олена, 11 листопада 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький
У Хмельницькому чекає звільнення свого села Кардашинка, розповідає переселенка з Херсонщини Олена. Пригадує, як вибирались з окупації після підриву росіянами дамби Каховської ГЕС.
"Після підтоплення ми іще переночували ніч на каюцічовен, над своєю хатою плавали. Не встигли втекти, бо рашисти все у нас покрали, каюки позабирали, а ми потім із чоловіком один каючок в них привласнили та виїхали.
За словами Олени, усе майно залишилось в окупації. Пригадує, яким було село до захоплення росіянами.
"У нас був і виноград, і дерева всякі, і кущі, дуже гарно ми жили, все було для людей, для дітей намагалися. Ну, прийшли ж, нас знищили, помогли нам, рашисти, ненавиджу їх".
У другу річницю звільнення Херсона із російської окупації зустрілися із вимушеними переселенцями міські та селищні голови Херсонщини, в містах, де люди знайшли прихисток, серед них і в Хмельницькому. За словами таврійського міського голови, з тимчасово окупованого росіянами міста на Хмельниччину переїхали 60 людей.
Як розповіла директорка департаменту інформаційної діяльності Хмельницької обласної військової адміністрації Інна Михайлова, упродовж двох років на хмельницькому вокзалі через день зустрічають потяги з вимушеними переселенцями з Херсону.