Ліквідація малих шкіл на Хмельниччині: яка є альтернатива

Зміни планують впровадити з вересня 2025 року. Фото: ілюстративне, anons-zak

Вже зараз в громадах області розпочато обговорення про закриття 11 малих шкіл, а 10 — переведення в статус філій опорних шкіл.

Станом на початок 2024 року на Хмельниччині функціонував 531 заклад загальної середньої освіти. Утім, їх кількість зменшиться – на Хмельниччині розпочався процес обговорення щодо ліквідації шкіл, де менше ніж 45 учнів. Про це розповіла начальниця відділу дошкільної та загальної середньої освіти управління дошкільної та загальної середньої освіти і ресурсного забезпечення Департаменту освіти та науки Хмельницької ОВА Валентина Хоптова, пише Суспільне.

За її словами, зміни планують впровадити з вересня 2025 року. Станом на зараз відомо, що вже стосовно 21 закладу розпочато роботу, яка стосується зміни їхнього статусу, переформатування або ліквідації взагалі.

«На початок 2024 року на Хмельниччині функціонував 531 заклад загальної середньої освіти. Це в нас 19 початкових шкіл, 204 школи, які мають статус гімназії, тобто, це заклади, які навчають до дев’ятого класу, і 308 ліцеїв, які надають послуги учням 5-9 класів, і учням 1-4 класів, і учням 10-11 класів, які вважаються старшою школою… Чітко написано, що це перше вересня 2025 року. Тобто, 2024-2025 роки ці заклади ще мають можливість функціонувати в такому обсязі, в якому вони є, але це буде стосуватися не всіх закладів. На початок квітня вже розпочали процес обговорення подальшої ліквідації 11 закладів в області. Вже відомо, що в нас ще є близько 10 закладів, які будуть переведені у філії опорних закладів освіти», – зазначила Валентина Хоптова.

Як пояснює посадовиця, таке рішення пов’язане зі змінами у розподілі освітньої субвенції.

«Освітня субвенція — це такий фінансовий складник, з якого ми платимо заробітну плату педагогічним працівникам. Чому зараз ми почали про це говорити? Тому що до 1 вересня 2025 року, якщо не будуть фінансуватися з освітньої субвенції заклади менше ніж 45 учнів, ніхто у 2025 році не встигне це все привести у відповідність. Тому що, відповідно до навчального законодавства, в сільській місцевості при прийнятті засновником рішення про зміну типу закладу, або пониження ступеня, або ліквідацію взагалі, або призупинення, необхідно проводити громадські обговорення, які тривають протягом року», – каже вона.

Альтернатива

Валентина Хоптова зауважує, що є й варіант врятувати освітній заклад від закриття. Однак громада повинна бути готова взяти питання фінансування на себе. 

«Громада має право цей заклад утримувати власним коштом. Тобто, за кошти місцевого бюджету. Вони є засновниками, це їх повне право. У 2025 році заклади, де буде менш як 45 учнів, і де за 2024-2025 роки не вдасться досягнути якогось консенсусу з батьками, з мешканцями громади, щодо закриття школи, то громаді прийдеться утримувати ці заклади за рахунок власних коштів», – пояснює посадовиця. 

Читайте також: З травня у Хмельницькому розпочнеться запис дітей до 1-го класу: які документи потрібно подати до школи

Джерело

Новини Хмельницького