Кухонний ніж. Що ми знаємо про історію простої речі

Чи знаєте ви історію кухонних ножів? Це досить цікава історія. Кухонні ножі існують тисячоліття, і за цей час вони значно еволюціонували. Різні культури розробляли свої унікальні дизайни і методи використання кухонних ножів. Технології, що лежали в основі їх виробництва, також сильно змінювались (і не раз).

Сьогодні кухонні ножі – це більше, чим просто інструменти для подрібнення їжі. Це просто незамінні елементи спорядження кожного кухаря, без яких кулінарна діяльність стає просто неможливою.

У цій статті ми розглянемо історію кухонних ножів і те, як вони стали такими важливими інструментами на сучасній кухні.

Перший ніж

Ножі є одними з найдавніших інструментів, якими користувалися люди. Сьогодні вони залишаються такими ж важливими, як і століття тому.

Ножі олдувайської культури є найстарішим різальними інструментами, яким понад 2,5 мільйона років. Вони були виявлені в басейнах Омо і Гона (сучасна Ефіопія). Ці ножі зроблені з гальки та каменів. І вже тоді вони використовувались для приготування їжі.

Людина винайшла способи добувати та підтримувати вогонь, потім почала готувати з його допомогою їжу. І одразу ж їй знадобився інструмент, яким би було зручно обробляти на різати на шматки свої мисливські трофеї.

Таким чином можна сказати, що вогонь та ніж – батьки кулінарії.

Епоха бронзи

У 1500 р. до н.е. настала епоха бронзи. У цей період на кухні почали справжні з’являтися бронзові ножі, які використовувалися для самих різних справ, таких як нарізка м’яса, риби, фруктів і овочів. Ми бачимо їх зображення на давньоєгипетських та давньогрецьких фресках та малюнках. Інколи ці ножі знаходять археологи.

Бронзові кухонні ножі не були такими гострими, як ножі з обсидіану, які з’явилися наприкінці кам’яного віку. До того ж вони доволі швидко тупилися. Але їх можна було знову заточувати, вони не були такими крихкими, як кам’яні ножі. А значить, помітно зросла їх довговічність. Крім того, завдяки винаходженню технології лиття бронзи, ці ножі можна було швидко виробляти в таких кількостях, які майстрам кам’яного віку і не снилися.

З часом технології заточування також покращились. З їх розвитком бронзові ножі навчилися заточувати так, що ними вже можна було навіть голитися.

Зрозуміло, поширення таких якісних інструментів суттєво вплинуло і на розвиток кулінарії у цивілізованих странах того часу.

Залізний вік

Залізний вік став ще однією масштабною революцією у світі кухонних ножів. Ножі із заліза почали виробляти у помітних кількостях близько 1000 року до нашої ери. Це стало початком нової ери для кухонних ножів. Ці ножі були набагато гострішими, міцнішими та зручнішими у використанні. Вони стали більш легкими та зручними, чим бронзові ножі. Довговічність іх також зросла.

Хоча бронза ще довго не здавала своїх позицій (головним її плюсом довго була зручність для масового виробництва), але з часом залізо таки витіснило її з ножової індустрії того часу.

Якісні залізні (а потім і сталеві) ножі  зберігали гостроту значно довше, чим бронзові. Це теж було їх вагомим плюсом.

Середньовіччя

Середньовіччя ознаменувалося подальшим розвитком нових технологій та інструментів. У цей період були винайдені сорти сталей, які дозволяли робити ножі, що були гострішими та міцнішими, чим будь-які відомі раніше.

Залізо залишалося доволі дорогим, тому ножі робили якомога більш універсальними. Типовий європейський ніж того часу вже сильно нагадує сучасний кухарський, але частіше за все використовується не тільки для приготування їжі, тому часто має більш масивне та міцне руків’я та шкіряні піхви.

У 15 столітті тільки заможні люди могли дозволити собі мати на кухні кілька якісних ножів, що використовувались для виконання різних задач. Більшість людей постійно носило свої ножі (також як і, наприклад, свої ложки) з собою. Навіть якщо вас запросили на свято, порції від загального шмата м`яса ви мали відрізати своїм ножем (у господарів могло просто не бути такої кількості столових ножів, щоб роздати їх усім). Та й по дорозі до дому ваш ніж міг неодноразово вам знадобитись із самих різних причин. Тому у багатьох культурах з ножами ходили майже усі дорослі люди, не дивлячись на стать та вік.

Подальший розвиток технологій спричинив появу спеціалізованих майстрів ножів. Наприклад, саме від членів цих цехів походить відоме німецьке прізвище Мессершмідт. Ножі стають дедалі більш досконалими. На них все частіше зустрічаються прикраси, декоративні ручки з різноманітних матеріалів. Це зробило ножі ще більш привабливими та додало їм унікальної індивідуальності.

Завдяки якісним сталевим ножам, наприклад, з’являються страви з м`ясного фаршу або із м’яса акуратно знятого з кісток. т

17-18 століття

У 1669 році, намагаючись зменшити кількість випадків п’яної різанини на королівських бенкетах, король Франції Людовик XIV прийняв закон, згідно з яким вістря усіх столових ножів мали бути заокругленими. Саме так і саме тоді з’явився добре відомий нам столовий ніж. До того ж з того часу почали поширюватись виделки, тому гострий столовий ніж став не таким вже й потрібним.

Але треба зазначити, що довгий час виделка була ознакою багатої людини. Загальне поширення цей столовий прилад отримав вже в 19 столітті.

Сталь стає все більш дешевою та доступною. Стають більш ефективними технології її виробництва. Близьке знайомство зі східними булатними та дамаськовими сталями значно прискорює розвиток європейської металургії та ковальської справи. Ще більше прискорює ці процеси розвиток та популяризація науки.

Завдяки розвитку масового промислового виробництва сталевий кухонний ніж стає доступний майже усім верствам суспільства.

20 століття

У 20 столітті на зміну сталі була винайдена нержавіюча сталь. Це дозволило виробляти кухонні ножі з більш практичними та довговічними лезами, які були дуже зручні у повсякденному використанні. Проблемою перших нержавіючих сталей була їх м’якість. З-за цього перші ножі з нержавіючої сталі доволі швидко втрачали гостроту.

Саме тоді в США були зроблені перші зубчасті ножі для стейків, які не так сильно страждали від цієї проблеми. Завдяки грамотній (та доволі агресивній) реклами ці ножі починають замовлятись все більшою кількістю ресторанів та інших закладів. І саме поширення закладів громадського харчування зробило попит на недорогі столові та кухонні ножі масового виробництва все більш зростаючим.

У США також вперше з’являються у продажу набори кухонних ножів для домашнього використання.

Ну а з часом, з появою більш досконалих нержавіючих сталей (таких, як надпопулярна 440С та їй подібні) дозволило значно збільшити здатність ножів залишатись гострими якомога довше. Наука та індустрія ще раз показали свою здатність розв’язувати самі різноманітні проблеми з нечуваною до тих часів швидкістю та ефективністю.

Сучасні ножі

Кухонні ножі пройшли довгий шлях з моменту їх винайдення. Сьогодні для виготовлення ножів можна використовувати різні матеріали, включаючи нержавіючу сталь, кераміку, титан і пластик. Кожен з цих матеріалів має свої унікальні переваги та недоліки.

Керамічні ножі гострі та міцні, але досі доволі крихкі та можуть розколотися або зламатися, якщо за ними не дбати.

Титанові ножі легкі та стійкі до корозії, але вони можуть бути доволі дорогими.

Пластикові ножі стають все більш популярними, оскільки вони дешеві, легкі та гне бояться корозії. Однак вони не такі довговічні, як металеві ножі. Пластикові ножі зазвичай використовуються як “разові” під час коротких подорожей або у закладах громадського харчування.

Сучасні порошкові нержавіючі сталі за своєю якістю наблизилися до легендарного булату (а часом і перевершили його). На жаль, сталі ці ще доволі дорогі, але чим більше їх виробляють, тим більш доступними вони стають.

Окремим явищем стало пробудження інтересу до традиційних східних (наприклад японських та китайських) ножів. Деякі з найбільш цінних з цих ножів, як і давні часи, роблять із зварної або дамаської сталі.

Але й відносно сучасні винаходи японських майстрів, такі, наприклад, як кухонний ніж сантоку, отримали свою частку популярності на європейській та американській кухнях.

Ножі з нержавіючої сталі все ж залишаються найпопулярнішим видом ножів. Вони довговічні та можуть витримувати умови доволі активної експлуатації. Якість навіть масової нержавіючої сталі, яка використовується у сучасних ножах, набагато краща, чим у ножів початку-середини 20-го століття.

На завершення

Як бачите, історія кухонних ножів дуже довга і яскрава. З доісторичних часів ножі були одним із найважливіших інструментів.

Сподіваємось, ця стаття допомогла вам по-новому подивитись на одну з таких звичних для вас речей та зробила світ навколо вас ще більш цікавим!

Джерело – https://grandway.ua/catalog/nozhi-kuhonnye/

Новини Хмельницького