За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Як уберегтись від кліщів. Ілюстрація: Суспільне Хмельницький
Що робити, якщо ви виявили на тілі кліща
- Не тисніть та не виривайте.
- Не заливайте олією або ж спиртом.
- Зверніться до травмпункту, де вам допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій.
- Якщо поблизу немає лікаря, обережно викрутіть кліща обертальними рухами пінцетом або через марлю.
- Продезінфікуйте місце укусу.
- Здайте кліща на лабораторне дослідження.
Протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися — негайно зверніться до лікаря.
Які захворювання можуть викликати укуси кліща
Не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань, однак їхні укуси можуть загрожувати людині близько 150 недугами. Найбільш небезпечні з них:
- Кліщовий вірусний енцефаліт.
- Хвороба Лайма.
Кліщовий вірусний енцефаліт. Починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках — до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща. Заразитися можна не лише під час укусу кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.
Хвороба Лайма. Першим проявом є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі й млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
Що робити, якщо виявили на тілі кліща. Ілюстрація: Суспільне Хмельницький