За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Шипшина, жовтень 2024, Хмельниччина. Наталія Кратасюк
На території національного природного парку "Мале Полісся", що на Хмельниччині, дозріли осінні ягоди. Серед них є ті, які корисно споживати, і ті, вживання яких небезпечне для здоров'я людини.
Про це Суспільне Хмельницький розповіла старша наукова співробітниця національного природного парку "Мале Полісся" Наталія Кратасюк.
За її словами, серед ягід, які корисно їсти, дозріли брусниця, журавлина, калина, глід, шипшина й барбарис.
"Брусниця — це справжня перлина наших лісів. Цю ягоду цінують не тільки за свіжий смак, але й за багатий склад корисних речовин. Її ягоди містять велику кількість вітамінів, мінералів та інших біологічно-активних речовин", — зазначила Наталія Кратасюк.
Калина, жовтень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Наукова співробітниця національного природного парку "Мале Полісся" розповіла, для журавлини характерний кислий смак: "Ця ягода багата на вітамін C, антиоксиданти та органічні кислоти. Її використовують для профілактики застудних захворювань, а також для приготування соків, морсів, варення і добавки до м'ясних страв".
Наталія Кратасюк зазначила, калина має гіркуватий смак, а глід — терпкувато-солодкий: "Після заморозків калина стає солодшою. Її використовують у народній медицині як сечогінний і вітамінний засіб. З глоду готують варення, компоти й настої".
За словами наукової співробітниці національного природного парку "Мале Полісся", у ягодах шипшини є багато вітаміну C та інші корисних речовин: "Шипшина зміцнює імунітет, покращує обмін речовин і має протизапальну дію. З неї готують настої та чаї".
Барбарис, жовтень 2024, Хмельниччина. Наталія Кратасюк
Наталія Кратасюк зазначила, барбарис — колючий чагарник: "Його цінують не лише за декоративні якості, а й за корисні властивості ягід. Барбарис кислий на смак і багатий на вітаміни й мінерали".
Наукової співробітниці національного природного парку "Мале Полісся" розповіла, отруйні рослини зазвичай мають яскраві ягоди, які приваблюють птахів та інших тварин, щоб вони розповсюджували їхнє насіння. Найпоширеніші на території парку рослини, які мають отруйні ягоди, — вороняче око, бузина червона, вовчі ягоди, чернець колосистий, паслін солодко-гіркий, бузина трав’яна, крушина ламка.
"Отруйні речовини, що містяться в цих ягодах, можуть викликати різноманітні симптоми: від розладів шлунку до паралічу", — пояснила Наталія Кратасюк.
За її словами, крім ягід, які дозрівають восени, у парку ростуть ті, які можна збирати влітку, серед них — чорниця, малина, суниця лісова, ожина, лохина.