За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Багатоповерхівка, в якій утеплюють зовнішній фасад будівлі, вересень 2024. Суспільне Хмельницький
За її словами, подали документи на участь у програмі у 2020 році. До 2022 року – виготовляли проєктно-кошторисну документацію, проводили її експертизу. Бюрократія, каже, це мінус. Відремонтований і утеплений будинок – плюс. Роботи розпочали торік у вересні, з червня цього року взялись за утеплення фасаду.
"Капітально замінили труби опалення, встановили гідробалансуючі балансири на стояках опалення, обладнали. Також встановили індивідуальний тепловий пункт у підвалі, замінили вікна і двері у місцях загального користування. Мешканці, які вчасно подавали заявки – змогли замінити вікна у квартирах і утеплили горище".
Багатоповерхівка, де відбувається термомодернізація, вересень 2024. Суспільне Хмельницький
Термомомодернізація будівель за програмою "Енергодім" нині триває у двох хмельницьких багатоповерхівках, де створені ОСББ, каже заступник Хмельницького міського голови Василь Новачок. За його словами, з 2016 року в обласному центрі у межах різних програм зі співфінансування утеплили та термомодернізували понад 20 будинків. На часткову компенсацію цих програм з міського бюджету взяли понад 30 мільйонів гривень.
"Попередніх два будинки по "Енергодому" завершили перед великою війною. Зараз роблять тільки цих два будинки. До того утеплялися будинки інші, але утеплялися не за програмою "Енергодім". Відповідно утеплення не було настільки комплексним. Після таких робіт з модернізації будинок споживає удвічі менше тепла, ніж споживав до того".
Будівельники, які термомодернізують багатоповерхівку, вересень 2024. Суспільне Хмельницький
За словами Василя Новачка, за роботи з термомодернізації мешканці будинку сплачують 10% від вартості, 20% – компенсують з міського бюджету, 70% – з фонду енергоефективності. Кожен етап робіт розраховується окремо, – каже Ірина Тимофієва. З її слів, для мешканців їхня частка може розбиватися на рік.
"Наприклад, за інженерію, заміну системи опалення, встановлення ІТП мешканці платили 52 гривні з квадратного метра. Заміна вікон мешканцям коштувала 13 гривень з квадратного метра житлової площі. Горище – дев’ять. Наразі утеплення фасаду – 249 гривень 27 копійок з квадратного метра", — розповіла голова правління ОСББ.
Після заміни вікон та встановлення індивідуального теплового пункту, зі слів Ірини Тимофієвої, торік платили до 20% менше за тепло, ніж сусідні подібні будинки. Як розповіла мешканка будинку на Зарічанській, 44 Ніна, їхню багатоповерхівку завершили термомодернізувати за програмою "Енергодім" восени 2021 року. Розповіла скільки коштів зі своєї трикімнатної квартири здала на неї.
Багатоповерхівка після термомодернізації, вересень 2024. Суспільне Хмельницький"Десь до 20 тисяч нам обійшлося. Ми платили по частинах. Я на десятому поверсі живу, раніше наскільки було в мене холодно у квартирі, настільки зараз задоволена".
Після термомодернізації будинку рахунки за тепло зменшились на 40-45%, розповів голова ОСББ на Зарічанській, 44 Олег Яровий.
"Роботи з квартири з квадратного метра в нас вийшли на 275 гривень. На умовах такої суми ми за чотири-п’ять років це все окупимо".
Голова правління хмельницького енергетичного кластера Степан Кушнір порівнює теплоенергетику України з дірявим відром, яке наповнюють у криниці повним, а поки доходять до будинку – залишається половина.
Багатоповерхівка, де утеплюють зовнішній фасад будівлі, вересень 2024. Суспільне Хмельницький"Використовуючи програми, які є на всеукраїнському рівні та на локальному рівні, дійсно можна не за всі гроші світу зробити термомодернізацію будинків і зменшити втрати, відповідно, зменшити платіжки. Маючи найбільший житловий фонд в Європейському Союзі, в Європі, Україна має найбільший фонд, і вона має найбільш неенергоефективний фонд. Ми можемо наперед зменшити для наступних поколінь ті витрати, якщо зараз проінвестуємо у сферу енергоефективності. З переваг це звісно те, що ваша платіжка зменшується, із недоліків те – що за це треба платити гроші".
На Зарічанську 36/3, зі слів голови правління ОСББ, навесні наступного року очікує капітальний ремонт покрівлі, заміна труб гарячого водопостачання і модернізація системи освітлення.