Як роспропаганда активізувала фейки про мобілізацію в Україні: добірка тижня

Роспропаганда масово створює фейки про мобілізацію в Україні. Фото: ілюстрація створена за допомогою ШІ в GPT-чат

Пропагандисти зробили фейк, що ПЦУ продає “молитви від мобілізації”.

Посилення мобілізаційних заходів в Україні за останній тиждень супроводжуються й більшою кількістю фейків з боку російських пропагандистів.

Для російських дезінформаторів є традиційною практивою масово створювати фейки на теми, які є актуальними та болючими для українського суспільства.

Фейк про мобілізацію та медичну допомогу

Російські пропагандисти посувають фейкову інформацію про те, що в Україні відмовляють у наданні медичної допомоги тим, хто не оновив дані у ТЦК. Пропагандисти пишуть, що така практика почала діяти з жовтня 2024 року через те, що держава нібито перестала виплачувати гроші лікарням за пацієнтів без оновлених даних. У своїх новинах пропагандисти посилаються на українську Судово-юридичну газету або зовсім не вказують джерело.

Ця інформація не відповідає дійсності, пише видання “Стоп фейк”.

З 1 жовтня в Україні дійсно набула чинності норма, згідно з якою лікарням частково припинили виплати за пацієнтів, які не оновили свої дані. Це передбачено Постановою Кабінету Міністрів №1394 «Про деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення в 2024 році». Але якщо ознайомитися з документом більш ретельно, то виявиться, що він не стосується оновлення даних у ТЦК.

Згідно зі згаданою вище постановою, до 1 жовтня лікарні мали верифікувати пацієнтів віком від 18 років, які мають укладені декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу. Все, що вимагає Кабінет Міністрів, – це уточнення даних про номери телефонів та реєстраційні номери облікових карток платників податків. Якщо ці дані не вдасться верифікувати, то лікарі більше не отримуватимуть кошти за допомогу пацієнтам і теоретично можуть відмовити у наданні медичної допомоги.

Що ж до Судово-юридичної газети, на яку посилаються пропагандисти, то в її матеріалі також немає інформації про те, що пацієнту необхідно оновити дані в ТЦК для отримання медичної допомоги. З посиланням на Міністерство охорони здоров’я України видання пише, що заходи щодо оновлення даних вживаються для того, щоб «забезпечити актуальність і достовірність даних пацієнтів». Пропаганда просто вигадала норму про необхідність відвідати ТЦК і СП для чергової спроби дискредитації мобілізаційної кампанії в Україні та її уряду.

Фейк про молитву від мобілізації

Російські пропагандисти підробили церковну листівку і допис священника, щоб посіяти розбрат в українському суспільстві, пише “Укрінформ”.

Так, в медіа та телеграм-каналах пропагандисти поширили відео та фото, нібито зняті у Свято-Троїцькому храмі ПЦУ, що знаходиться на Троєщині у Києві. На відео невідома особа тримає аркуш паперу начебто з «молитвою від мобілізації». У ролику зазначається, що така «молитва» коштує 10 гривень.

Але це фейк. Листівка підроблена за допомогою графічного редактора. Зображений орнамент можна знайти на російських стокових інтернет-ресурсах. Він називається «русский узор». Пропагандисти замінили символ РПЦ з куполами на хрест ПЦУ, роздрукували на листівці та видали це за реальну молитву, яку ще й нібито в Україні продають за гроші.

Зазначимо, що російські пропагандисти як першоджерело для поширення цього фейку використали акаунт в Instagram, через який тиражували інший фейк.

Це не єдиний церковний фейк, нещодавно поширений пропагандистами. Днями проросійські телеграм-канали повідомили, що священник ПЦУ буцімто прокляв людей, які насміхаються з «Плану перемоги», представленого Президентом України Володимиром Зеленським. Аби це підтвердити, автори допису поширили скриншот, який начебто зробили з Facebook-акаунту священника Романа Грищука.

Однак, на сторінці священника у Facebook такого допису немає. Як виявилося, цей скриншот пропагандисти сфабрикували у графічному редакторі, використавши інший пост Романа Грищука, оприлюднений ще 9 жовтня, тобто до того, як Президент Зеленський представив «План перемоги». В оригінальному дописі священник на відео, навпаки, дає поради парафіянам, як правильно вести себе у разі прокльону. У ролику можна помітити ту ж саму кімнату, що і в підробці пропагандистів. Крім того, на задньому фоні на іконі видно відблиск світла, ідентичний наведеному у «скриншоті» пропагандистів.

Фейк про вербування пенсіонерів в ЗСУ

Російські пропагандисти вигадали фейк про те, що нібито Міністерство оборони України через відділення Пенсійного фонду вербує пенсіонерів на військову службу.

Пропагандисти поширюють, що пенсіонерів нібито заохочуюють можливістю виграти путівку до санаторію або телевізор з великою діагоналлю.

Поширений мережею листівка є підробкою, яку створили пропагандисти, ні на офіційному сайті Міноборони, ні у соцмережах, ні у Пенсійному фонді таких рекламних оголошень немає.

Як з’ясували фактчекери, фото чоловіка в американському військовому однострої, яке використали для фейку, можна знайти на сайтах зі стоковими картинками, пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
«Зображення цього чоловіка у формі росіяни полюбляють використовувати для різноманітної реклами. Наприклад, він і «рекламує» головні убори для охоронців, і фігурує у публікаціях про військовий запас у рф, – додали розслідувачі.
Нагадаємо, раніше пропагандисти запустили фейк, що нібито «співробітники ТЦК та СП платять пенсіонерам, щоб вони здавали ухилянтів». Усі ці й подібні російські фейки мають на меті створити в українському суспільстві тотальну недовіру і конфлікти, які можуть послабити обороноздатність України.

Фейковий сайт прикордонної служби

Росіяни створили підроблений сайт, який зовні копіює офіційний вебпортал Державної прикордонної служби України, але має на меті поширювати дезінформацію та викрадати персональні дані громадян, пише “Центр протидії дезінформації”.

До того ж такий сайт може використовуватися для поширення дезінформації та фейків.

Фактчекери зазначають, що офіційна сторінка Державної прикордонної служби знаходиться за цією адресою: https://dpsu.gov.ua/

Нагадаємо, відрізнити справжню сторінку від фейкової можна за допомогою її домену: тільки офіційні сайти урядового порталу мають домен gov.ua

Джерело

Новини Хмельницького