Ботоферми здатні впливати на суспільство. Фото: stopfake.org
Мережу впливу, яка була зосереджена на фіктивних новинних вебсайтах, що поширювали фейкові новини про політику в Грузії, Вірменії й Азербайджані, створили в росії.
Російські і китайські ботоферми створюються в різноманітних соціальних мережах для просування потрібних режимам наративів.
Російська мережа в Грузії та Азербайджані
Мережу впливу, яка була зосереджена на фіктивних новинних вебсайтах, що поширювали фейкові новини про політику у Грузії, Вірменії й Азербайджані, створили в росії. Про це йдеться у дослідженні Meta за серпень 2024 року, повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
У Грузії через цю мережу критикували протестувальників проти «закону про іноземних агентів» і підтримувала керівну партію «Грузинська мрія». В Азербайджані російські пропагандисти поширювали негативні повідомлення про Захід та місцеві події. У Вірменії – підтримували росію, критикували прем’єр-міністра та просували проросійські наративи. Мережа використовувала фейкові акаунти для перенаправлення людей на свої вебсайти. Зокрема, вона співпрацювала з людьми у Вірменії для створення відео у TikTok, YouTube та в додатках Meta залучили людей.
Виявити мережу вдалося завдяки повідомленню неприбуткової організації ISFED з Грузії. Розслідування також виявило зв’язки з особами, пов’язаними з московською маркетинговою фірмою IMA Digital.
Російські боти працюють у Великобританії
У кількох містах Великої Британії на початку серпня 2024 року спалахнули заворушення після вбивства трьох дітей. Заворушення, у яких взяли участь сотні антиімміграційних протестувальників, почалися після поширення в соціальних мережах неправдивої інформації про те, що підозрюваний у нападі у Саутпорті є радикальним мусульманином-мігрантом. Акції протесту в англійських містах переросли у сутички між протестувальниками й поліцією, а також між учасниками антимігрантських акцій та їхніми опонентами. Їхні учасники громили магазини й нападали на поліцейських.
Хоч і поліція повідомляла, що підозрюваний, 17-річний Аксель Рудакубана, народився у Великій Британії, але протести антиімміграційних і антимусульманських демонстрантів продовжилися, переростаючи у насильство, підпали та грабежі.
Видання “Детектор медіа” розпоаідає, що 28 серпня Королівський Об’єднаний інститут оборонних досліджень опублікував напрацювання, у яких стверджується, що росіяни активно просували тему масових заворушеннях, використовуючи ботів. Аналіз типових провокаційних термінів та хештегів у різних соціальних мережах, пов’язаних з протестами й заворушеннями (#twotierkier, #twotierpolicing.) продемонстрував явні ознаки втручання кремля.
Деякі профілі, які репостили такий контент, були створені ще у 2022 році — в після початку повномасштабного вторгнення росії до України — зараз же ці боти перейшли від нападок на Україну до критики британського уряду, який «допустив біженців, зокрема, українців до Британії». Також деякі проросійські боти, схоже, перейшли від критики виділення підтримки на користь України з боку Великої Британії, до критики нового лейбористського уряду і нібито подвійних стандартів британської поліції. Тобто так чи інакше пропагандисти та мережі впливу Кремля намагаються продемонструвати, що в таких масових заворушеннях, мовляв, винні українці.
Так пропагандисти намагаються представити українських біженців як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, аби зменшити підтримку України.
Проросійські акаунти у Польщі
“Центр протидії дезінформації” зібрав кілька антиукраїнських сторінок у соціальній мережі Х (екс-Твітер).
Фактчекери зазначають, що соцмережа Х часто використовується в Польщі для поширення фейків та дезінформацій, оскільки дає можливість маніпулювати хештегами для просування конкретних наративів.
Серед сторінок, що поширюють співзвучні російським наративи, можна виділити наступні:
Martin Demirov – сторінка ведеться від імені чоловіка, який живе у Словаччині. У 2022 році на цій сторінці дуже активно поширювалися антиукраїнські фейки і цей обліковий запис був заблокований, але пізніше активізувався на іншому профілі.
Marian Konarski – на акаунті активно просувається антиукраїнський та антиамериканський контент і дописи проти польської влади. Зокрема, поширювалися такі наративи: «росія не воює з Україною, а з нацистськими бандерівцями», «війну з росіянами на Донбасі розпочали бандерівці в 2014 році, вбиваючи людей і руйнуючи їхнє життя».
Laweta – ця сторінка підписана: «Полька, націоналістка (без домішки єврейської крові), Бог, Честь, Батьківщина». Тут переважно просуваються наративи із залякуванням поляків «бандерівцями».
Ministerstwo Prawdy – на цьому акаунті поширюються вигідні рф фейки про те, як «українці відправляють на фронт дітей», «бандерівці воюють у курську з пляшками» тощо.
MruczinoM – більшість публікацій профілю зосереджена на представленні українців як злих та невдячних людей, а також на поширенні теорій змов.
Для того, щоб зменшити вплив подібних акаунтів на поляків, варто ділитися даною інформацією з вашими польськими друзями та знайомими та пояснювати, що насправді відбувається в Україні.
Робота китайської ботоферми у США
Не лише росія може впливати на результати президентських виборів в США, але й Китай, який має впливову ботоферму.
Про це свідчить нове дослідження розвідувальної компанії Graphika, повідомляє “Інститут масової інформації”.
Як зазначають дослідники, ця кампанія є частиною ширшої китайської державної операції, яку аналітики називають “Спамуфляж” або ж “Міст дракона” і до якої входить просування спаму й таргетованої пропаганди в інтернеті.
“Головним висновком із цього звіту”, на думку очільника дослідницької команди Graphika Джека Стаббса, є те, що “Спамуфляж” стає агресивнішим у намаганнях потай втрутитись і вплинути на політичні дискусії в США”.
“Це важливо, бо показує, що китайські операції впливу, націлені на США, розвиваються, вдаються до вишуканіших тактик ошукування й націлені просто на органічні, але гіперчутливі розколи в суспільстві”, – додає Стаббс.
У Graphika навели один приклад, коли китайські оперативники вдавали із себе американських антивоєнних активістів. З низки акаунтів у соцмережі Х оперативники створювали меми, де проголошували Трампа “шахраєм” і показували його в помаранчевій тюремній формі, а Байдена називали “боягузом”.
Меседжі “Спамуфляжу” націлені не на підтримку демократів чи республіканців, а радше на підсилення вже наявних аргументів проти американського суспільства й уряду. Graphika виявила 15 акаунтів “Спамуфляжу” в Х і один акаунт у TikTok, всі з яких прикидаються американськими громадянами чи медіа.
Одним з найуспішніших активів групи був акаунт у TikTok з назвою Harlan Report: у липні він завантажив одне відео, яке набрало 1,5 мільйона переглядів. Це відео висміювало пресконференцію Байдена на саміті з приводу 75-ї річниці НАТО, де президент обмовився під час промови. Журналісти Reuters переглянули акаунт Harlan Report і з’ясували, що його перше відео було опубліковане в травні. Інші відео, завантажені на акаунт нещодавно, набрали сотні тисяч переглядів. Речник TikTok заявив, що компанія назавжди заблокувала профіль Harlan Report за порушення правил спільноти.
Фейк про урок русофобії в Молдові
У проросійському молдовському телеграм-каналі поширювали інформацію про фейк, що з 1 вересня 2024 року в школах Молдови проводитимуть так звані «уроки русофобії». Молдовських дітей нібито будуть навчати ненависті до Росії під прикриттям теми «солідарності з Україною». Пропагандисти додають, що Міністерство освіти та науки Республіки Молдова нібито переписало та зробило обов’язковою для всіх шкіл частину методички, яку створила Рада Європи, повідомляє “Детектор медіа”.
Насправді проросійські джерела навмисно викривили інформацію. Ідеться про урок «Разом за мир», який у молдовських школах планували провести лише один раз 1 вересня, як перший урок навчального року. Він має на меті не «розпалити ненависть», а виховати солідарність, співчуття та мирне співіснування. Міністерство освіти та науки Республіки Молдова у своєму документі про урок вказало, що тему обрали з нагоди 75-річчя заснування Ради Європи, а також початку процесу вступу Молдови до ЄС.
Пропагандисти також називають будь-яке виховання молоді в дусі європейських цінностей і підтримки України «промиванням мізків».