За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Інструктор ЦПСС проводить інструктаж перед польовим виходом, 2024. Ольга Поворознюк
На Хмельниччині, у центрі підготовки сержантського складу на базі 143 Об’єднаного навчально-тренувального центру "Поділля" Сил підтримки Збройних Сил України, завершився черговий випуск курсу лідерства середнього рівня. З новими знаннями сержанти продовжать службу у своїх підрозділах.
Сьогодні це навчання
Олександр проводить інструктаж перед виходом та ставить задачі військовим.
"У густому лісі за допомогою карти військові мають відшукати пораненого пілота. Але перед цим на них чекає низка випробувань. Їм доведеться йти через населений пункт, де місцеві вороже ставляться до них, подолати водну перешкоду, спуститися в ущелину, подолати два десятки кілометрів, щоб знайти пілота. Неочікуваним поворотом стане те, що знайда виявиться ворогом, який мав підірвати міст".
Військові під час навчання долають водну перешкоду вбрід, 2024. Ольга Поворознюк
Сьогодні, каже Олександр, це завдання слухачі виконують під час навчання сержантського складу на курсах лідерства середнього рівня. Але завтра ця ситуація може стати реальною на полі бою.
Він знає про що говорить, адже в армії служить вже 10 років. Під час АТО/ООС виконував різні бойові задачі, зокрема, і з утримання Донецького аеропорту.
"Роль сержантів у ЗСУ неоціненна. Вони — основа, на якій тримається армія. Навчені, вмотивовані, здатні управляти підлеглими, брати участь у плануванні операцій, вести за собою в бойових умовах, навчати, допомагати, згуртовувати. Сучасний сержантський корпус взяв у приклад стандарти країн-партнерок НАТО, позбувшись застарілої радянщини. Тепер сержанти — лідери й наставники для підлеглих, опора для командира. На них покладаються, до них дослухаються, їх поважають", — розповів інструктор.
Військові відточують навички з орієнтування на місцевості за допомогою карти, 2024. Ольга Поворознюк
Легше стати офіцером, ніж сержантом
Начальник групи планування ЦПСС, майстер-сержант Олександр Данилюк каже, що легше отримати звання полковника, ніж вивчитися на сержанта. Адже, щоб поповнити лави сержантського корпусу, потрібно пройти курси лідерства, церемонію прийняття Кодексу сержанта ЗСУ.
"Головна роль сержанта — виховувати, направляти, розвивати та професійно готувати особовий склад. І для виконання цих завдань у кожному роді військ створені ЦПСС, де діє багаторівнева система підготовки. Загалом підготовка з лідерства поділяється на базовий рівень, середній, підвищений та вищий рівні. Підготовка інструкторського складу – відповідно базовий, підвищений та академічний".
Військові долають лінійну перешкоду з використанням димової завіси, 2024. Суспільне Хмельницький
Первинне сержантське звання він отримав ще до впровадження багаторівневої системи підготовки під час строкової служби, має бойовий досвід та диплом інженера-програміста, проте не бачить себе в цивільному житті.
Як пояснює військовий, курси лідерства та курси підготовки інструкторів мають різні завдання. Лідерство орієнтоване на кар'єрний розвиток та просування по службових сходинках, враховуючи різні рівні — від командира відділення до головного сержанта роти, батальйону і частини. Натомість підготовка інструкторів пов'язана з педагогічною діяльністю і навчальними центрами:
"Наприклад, якщо ви хочете стати головним сержантом батальйону, без курсів лідерства та відповідної підготовки ви не зможете досягти таких посад. Коли здійснюємо відбір на курс, кожен кандидат проходить психологічну оцінку. Ми маємо навчити військового стати лідером для підлеглих, щоб вони йшли за командиром і довіряли йому. До речі, сержантів готують лише сержанти. Це прийнято для того, аби вони розуміли власну значущість і важливість у ЗСУ".
Від теорії до практики
На навчання до ЦПСС приїздять сержанти з усієї України. Їх навчають інструктори, які не з чуток знають, що таке війна. За їхніми плечима – участь в АТО/ООС, повномасштабній війні, миротворчих операціях, підвищення кваліфікації як в Україні, так і за кордоном. Навчальна програма постійно вдосконалюється та змінюється, відповідно до умов на полі бою.
Військові відпрацьовують практичні навички з подолання крутого схилу за допомогою альпіністського спорядження, 2024. Ольга Поворознюк"Планування військових операцій та тактичних рівнів (TLP) є важливою складовою сержантської підготовки, тому вони навчаються не тільки теорії, а й практиці управління бойовими підрозділами. Вчаться організовувати роботу підрозділів, планувати операції й робити це з урахуванням сучасних технологій та військових ризиків. Вони повинні мати чітке розуміння того, як виглядає сучасна війна, де ворог постійно спостерігає, застосовує новітні засоби спостереження та ударні дрони. Під час занять на полігоні, де відпрацьовуються штурмові та оборонні дії, сержант має змогу застосувати на практиці отримані знання, побачити свої слабкі місця і вдосконалити їх", — розповів інструктор Олександр.
Реальність — основа всіх завдань
Вміння працювати у команді та викладатися на повну військові здобувають під час польового виходу.
"Польові виходи — це можливість відпрацювати орієнтування на місцевості, протестувати здобуті навички. Взвод стикається з різними непередбачуваними ситуаціями, що дозволяє військовослужбовцям навчитися оперативно приймати рішення в умовах стресу і невизначеності. Важливий момент — це те, що вони не знають всього маршруту. Це змушує їх завжди бути в готовності до змін і реагувати на нові виклики. Військовослужбовці повинні чітко спланувати дії, щоб уникнути хаосу та зберегти контроль над ситуацією. Вони мають не тільки подолати всі перешкоди, а й грамотно розподілити обов'язки, щоб кожен знав свою роль і не припустився помилки".
Сержанти пересуваються у складі бойових груп, 2024. Ольга Поворознюк
Такі "уроки", на думку військового, стають неоціненними, адже побудовані на реальних кейсах. Важливими для інструкторів є фідбеки від курсантів, які допомагають покращити заняття та зробити їх досконалими.
"Я хвилююся за кожного військовослужбовця, який приїхав на навчання. Тому викладаюся сповна. Завжди підтримую зв'язок із хлопцями, яких навчав. І приємно, коли вони телефонують або по пораду, або поділитися важливою інформацією".
Які корисні знання під час навчання вдалося здобути, розповів слухач з позивним "Лис":
"Жодна книжка чи статут не нададуть чіткого розуміння, як практично діяти на фронті. Під час навчання я здобув нові знання, які інструктори подавали у доступній формі, а також покращив свої практичні навички. Усі теми, які вивчали, підкріплювалися реальними ситуаціями із фронту. Окрім вивчення процедури TLP, ми вдосконалили вміння з інженерної справи, покращили навички зі стрільби і штурмових дій, подолали "смугу перешкод", вдосконалили знання з тактичної медицини, пройшли психологічну підготовку, навчилися азів скелелазіння. Словом, ці дні пролетіли швидко і з максимальною користю".