Хмельницькому – 593 роки: про цікаві факти з минулого та сьогодення

Хмельницький відзначає 593-річчя від першої писемної згадки про місто. Фото: автора

Перша згадка про поселення Плоскирівці, яке згодом стало сучасним Хмельницьким, датована 1431 роком.

Сьогодні, 28 вересня, Хмельницький відзначає 593-річчя від першої писемної згадки про місто. Хоча офіційне святкування Дня міста завжди припадає на останні вихідні вересня, за історичними даними перша згадка про поселення Плоскирівці, яке згодом стало сучасним Хмельницьким, датована 10 лютим 1431 року. Інформацію про це віднайшов історик Віталій Михайловський у 2000 році під час дослідження архівів у Польщі.

Як Хмельницький «постарів» одразу на 60 років?

На початку 90-х, а саме у 1993 році, Хмельницький, як і чимало населених пунктів, відсвяткували 500-ліття від першої писемної згадки. За джерело цієї дати були взяті публікації Михайла Грушевського з історії пізньосередньовічного Подільського воєводства. Зокрема, реєстр димів, який було складено у 1493 році. Саме тут згадувалося чимало населених пунктів, серед яких і Плоскирівці.

Тож завдяки віднайденій інформації у 2000 році Віталієм Михайловським у 2006 році дату першої писемної згадки про Хмельницький було офіційно перенесено на 1431 рік. Відтак, місто замість свого 513-річчя відсвяткувало 575 річницю від першої писемної згадки. Так, Хмельницький на понад 60 років став древнішим.

Від Плоскирівців до Хмельницького – як змінювались назви міста

Спочатку місто було відоме як Плоскирівці, пізніше Плоскирів, Проскурів, а у 1954 році воно отримало сучасну назву Хмельницький, на честь українського гетьмана Богдана Хмельницького. Це рішення викликало певні суперечки, адже історично гетьман не був безпосередньо пов’язаний із нашим регіоном. Проте, він зі своїм військом під час війни 1648-1657 років побував у Пиляві, Старокостянтинові, Чорному Острові та Меджибожі. 

Як Хмельницький відзначав День міста в попередні роки

З року в рік День міста у Хмельницькому відзначають в останні вихідні вересня, проте за останні роки святкування зазнало суттєвих змін через пандемію COVID-19 та повномасштабну російсько-українську війну.

У 2020 році, через поширення коронавірусу масові заходи було скасовано. Утім, тоді міська влада організувала онлайн-події.

У 2021 році Хмельницький святкував 590-ту річницю. На той час місто перебувало у «зеленій зоні» щодо ситуації з коронавірусом, святкування відбувалося на окремих локаціях, проте тривало три дні.

У 2022 році, через повномасштабне вторгнення було скасовано святкові заходи, натомість все було спрямовано на військово-патріотичну тематику, благодійність та вшанування пам’яті загиблих героїв. У театрі Старицького було вручено почесні звання «Почесний громадянин Хмельницького» 94 загиблим воїнам.

У 2023 році святкування до Дня міста відбувались у тому ж форматі. Основна увага – вшанування пам’яті Героїв, які віддали життя за Україну. Також на хмельничан чекали ярмарки, а кошти від продажу були спрямовані на підтримку Збройних сил України.

Що чекає на хмельничан на День міста цьогоріч

Не виключенням став і 2024 рік, цьогоріч 28 вересня масштабних святкувань під час війни в Хмельницькому не буде.

За повідомленням пресслужби Хмельницької міської ради, із 8 години на Прибузькій (від Кам’янецької до Грушевського) організували ярмарок, який цього року має назву «Обжинки». Також зранку в парку імені Чекмана пройшла спортивна руханка за участю тренерів міста.

На майданчику біля «Дитячого світу» о 15:00 розпочнеться благодійна мистецька акція «Хмельницький творчий», участь в якій візьмуть академічний муніципальний естрадно – духовий оркестр та хореографічні колективи міста.

Ще низка заходів проходитимуть протягом дня на різних локаціях міста. Утім, зауважимо, в разі оголошення повітряної тривоги – заходи до Дня міста будуть призупинені.

Читайте також: Погода на завтра: у суботу на Хмельниччину насуватиметься атмосферний фронт

Джерело

Новини Хмельницького