Добірка фейків за тиждень. Фото: mkip.gov.ua
Росіяни за допомогою фейкових сторінок збирають дані про українців.
Російські пропагандисти продовжують створювати фейкові сторінки в соціальних мережах українських офіційних структур для збору персональних даних.
Фейкові сторінки Координаційного штабу
Росіяни почали копіювати створені Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими державні проєкти для російських родичів полонених.
Про це йдеться у заяві Штабу.
Такі “двійники” обіцяють українцям допомогу у пошуку рідних у ворожому полоні або інформацію про них.
Росіяни навмисно намагаються залучити якнайбільшу авдиторію та накопичити відомості про українців для своїх цілей, а саме – вербування громадян, шантажу, погроз, маніпуляції настроями родин захисників та розхитування суспільства.
“В жодному разі не надавайте стороннім застосункам, а також анонімним джерелам, номери своїх телефонів, банківських рахунків, персональні дані або дані своїх близьких”, – йдеться в тексті заяви.
Штаб попереджає: надана на сумнівних платформах інформація чи персональні дані можуть зашкодити українських захисникам у полоні. Також відомості про полоненого чи особу, яка зникла безвісти, можуть становити небезпеку для його побратимів.
Фейкова виплата
У мережі поширюють інформацію, що Асоціація спорту України з ініціативи боксера Василя Ломаченка надають допомогу у розмірі 7,5 тис. грн українцям, постраждалим від війни. Про це нібито повідомила ТСН.
Утім, як пише видання “Вокс Чек” це — шахрайство. Цієї виплати від Асоціації спорту України не існує. Посилання використовують задля викрадення персональної інформації.
Сторінка у фейсбуці, з якої поширили оголошення про виплату, мімікрує під справжній акаунт ТСН. Утім, на сторінці немає жодного допису, і на момент написання цього матеріалу вона мала лише 18 підписників. Вочевидь, сторінка спеціально створена шахраями для поширення реклами про неіснуючу виплату. Справжня служба ТСН таке оголошення не публікувала.
Фейк про примус дітей здавати кров
Російські медіа поширили інформацію, що в Україні нібито примусово брали кров у дітей для потреб армії. Водночас у таких пропагандистських матеріалах наголошують, що це роблять самі військові, або ж ця кров збирається для «іноземних найманців». До публікацій додають фото хлопця, який здавав кров у навчальному закладі — на задньому плані фотографії видно шкільні парти, пише “Детектор медіа”.
Фактчекери проаналізували кейс і визначили, що насправді ж цю фотографію було зроблено у День донора, який провели 22 серпня на Вінниччині. Тоді дійсно пункт забору крові обладнали у місцевому ліцеї, а сам забір крові провела виїзна бригада із Вінницького обласного центру служби крові за допомогою місцевих медпрацівників.
Усього кров здало 80 осіб, у локальних групах пишуть, що охочих було набагато більше, але за станом здоров’я не всі змогли взяти участь у цій процедурі. Було оприлюднено багато фотографій із заходу — серед них можна побачити й ту, яку використав агітпроп — але на жодному фото не видно дітей, у черзі та на здачі крові перебувають лише повнолітні.
Пропагандисти систематично поширювали фейки та маніпуляції на тему нібито браку крові в Україні. У такий спосіб автори повідомлень прагнуть переконати, що в Україні все погано та що поранених безліч, яким не надається гідна допомога, оскільки «немає достатньо крові».
Нові фейк про українських військових на Курщині
Центр протидії дезінформації продовжує моніторити російський інформаційний простір та виявляти нові фейки і маніпуляції про події в курській області, які поширює ворожа пропаганда.
Протягом тижня фактчекери фіксували чергову хвилю дезінформаційних публікацій. Наприклад, представник російського мзс та зрадник з окупованого луганська родіон мірошник запустив фейк, ніби українські військові створили концтабори на Курщині, в яких «тримають цивільних». Жодних доказів існування таких таборів, звісно ж, не надається.
Також з’явилося відео, на якому російський військовий розповідає, буцімто в одному з сіл знайшли у сараї «вісьмох повішених дітей». За його словами, це зробити «французькі найманці». Таким чином росіяни вивели легендарний фейк про «розп’ятого хлопчика» на новий рівень.
Пропаганда ворога поширила повідомлення, начебто українські військові отримали наказ розстріляти пасажирський поїзд з кулеметів, аби таким чином «підштовхнути росію офіційно оголосити Україні війну».
Пропагандисти ворога випустили декілька відео, зокрема і постановочних, про те, як жителі Курщини демонстративно відмовляються від гуманітарки, яку пропонують «озвірілі» українські військові.
“Поширюючи подібні дезінформаційні повідомлення, російські пропагандисти намагаються дискредитувати українських військових та демонізувати їх в очах населення рф, тим самим підвищуючи градус ненависті до українців”, – йдеться в повідіомленні.