Фейк про загибель американського пілота в Старокостянтинові та чергова маніпуляція про мобілізацію жінок: добірка тижня

Роспропаганда просуває фейк про загибель американського пілота на Хмельниччині. Фото: ілюстрація створена за допомогою ШІ в GPT-чат

Російські пропагандисти поширюють дезінформацію про втрату на аеродромі від двох до п’яти літаків F-16

Російські медіа та блогери поширюють інформацію про нібито загибель американського пілота літака F-16 в результаті атаки російськими ракетами “Кінжал” аеродрому у Старокостянтинові 26 вересня.

Фейк про загибель американського пілота в Старокостянтинові

Також росіяни поширюють про нібито втрату ЗСУ в результаті обстрілу від двох до п’яти літаків F-16. Але це фейк.

Поширення дезінформації підтверджує і російське опозиційне видання Insider.

Кремлевські ЗМІ повідомили, що нібито в результаті ракетного удару по українському військовому аеродрому в Старокостянтинові було знищено кілька F-16 і загинув американський пілот.

При цьому пропагандисти посилаються нібито на допис дружини пілота у Facebook.

“Стивен помер із-за всієї цієї ерунди з програмою іноземних інструкторів. Я не знаю, чому він погодився. Я не розумію, як вони збираються повернути мого чоловіка з проклятого Староконстантинова», — написала жінка імені Melanie Malwin-Parker у Facebook.

Але при перевірці соціальна мережа не знаходить такий допис, як і жінку з подібним ім’ям. А пошукові системи видають лише дописи російських пропагандистів.

Фактчекери зазначають, що скриншот опубліковано в дуже низькому дозволі, і розпізнати аватар «вдови» неможливо. Але фотографія чоловіка схожа на маловідомого актора Метью Хорна.

У дописі «вдови» вказана геолокація: база ВВС США Алтус в Оклахоме. Там базується 97-е мобільне авіакрило 19-ї армії ВВС. Займається воно підготовкою пілотів на військово-транспортних літаках C-17 Globemaster III і літаках-заправниках KC-135 Stratotanker. Виглядає досить дивно, що пілот із цього з’єднання відправився на український аеродром, де з літаків американського виробництва можуть бути тільки винищувачі F-16.

Також у пропагандистів були різні цифри нібито знищених літаків F-16 – від двох до п’яти та жодного доказу.

Нагадаємо, що 26 вересня, росіяни з літаків «МІГ-31К» випустили в бік Старокостянтинова три ракети, а 27 вересня – ще дві. Це ще один доказ того, що атака 26 вересня була невдалою.

Фейк про очільника ГУР Буданова

“Центр протидії дезінформації” повідомляє, що росіяни запустили дезінформаційну кампанію про те, що західні спецслужби нібито погодили кандидатуру Кирила Буданова на пост президента України.

Пропагандисти стверджують, що «такий план вже узгодили в ЦРУ та МІ-6».

Фактчекери зазначають, що цей фейк позбавлений навіть внутрішньої логіки.

“Його важко назвати чимось іншим, ніж маячнею, яка зліплена на основі «власних джерел», заяв зрадника олега царьова, фантазій певних проросійських «експертів» та неіснуючих результатів опитування КМІС. Поширюючи подібні недолугі фейки, кремль намагається провокувати розкол між воєнно-політичним керівництвом України та прагне дискредитувати українську владу”, – йдеться у повідомленні ЦПД.

Фейк про рекомендації британським дипломатам

У мережі поширюють зображення листівки, нібито випущеної Посольством Великої Британії в Україні, в якій рекомендують британським громадянам під час відвідин країни уникати зустрічей із представниками Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП).

Видання “Детектор медіа” повідомляє, що це фейк.

«Якщо коротко: Уникати ТЦК. Переходиш на інший бік вулиці, якщо побачиш їх. Якщо не вдалося уникнути, то не піддаватися на провокації, расизм, штурхани, не дивитись у вічі. Якщо запхали в бусик — не панікувати. Дзвонити та чекати на допомогу з посольства. Нічого не підписувати», — пишуть пропагандисти.

У Посольстві Великої Британії в Україні повідомили, що вони не друкували такий флаєр, а інформація про нього в інтернеті є фейком. У посольстві також зазначили, що офіційні рекомендації Міністерства закордонних справ Великої Британії щодо подорожей до України можна знайти на сайті відомства.

Черговий фейк про мобілізацію жінок

Останніми тижнями в інтернеті активно поширюється хвилинний відеоролик, де стверджується, що в Україні нібито ухвалено новий закон, який зобов’язує всіх жінок віком від 18 до 60 років стати на військовий облік. На відео можна побачити напис: «Жінок мобілізуватимуть?», а ведуча заявляє: «Ну все, дівчата, шикуйсь, струнко! Українки тепер військовозобов’язані нарівні з чоловіками», пише видання “Стоп Фейк”.

Але поширене відео маніпуляція.

У відео програми «Надзвичайні новини» на каналі ICTV ведуча Вікторія Сеник повідомляє про набрання чинності новим указом, згідно з яким нібитожінки віком від 18 до 60 років мають стати на військовий облік. Також у ролику з’являється кореспондентка Юлія Хижняк, яка приміряє військову форму.

Однак цей відеоролик не відображає реального становища – на сьогодні українським законодавством не передбачено обов’язкової мобілізації жінок.

Фактчекерам вдалося з’ясувати, що відео, яке розповсюджується в мережі, є частиною сюжету програми «Надзвичайні новини» від 23 грудня 2021 року, в якій йшлося про розширення Міністерством оборони України переліку спеціальностей та професій, після отримання яких жінки віком від 18 до 60 років підлягають військовому обліку.

Пропагандисти свідомо вирізали із контексту фрагмент відеосюжету, в якому ведуча стверджує, що українки нібито стали військовозобов’язаними нарівні з чоловіками, і висловлює сумніви щодо готовності держави реалізувати такі рішення на практиці. Це створює хибне враження про те, що до законодавства України нібито були внесені зміни, які незабаром призведуть до мобілізації всіх жінок.

Варто зазначити, що нові випуски програми «Надзвичайні новини» на телеканалі ICTV перестали виходити ще влітку 2022 року. Кореспондентка Юлія Хижняк, яка згадується в ролику, згідно з її резюме завершила роботу на ICTV ще в березні 2022 року.

Цей відеофрагмент почав активно ширитися мережею після його публікації в TikTok. Публікація вже набрала понад 26,5 тисячі вподобань і понад 3000 коментарів.

Наразі в Україні питання військового обліку жінок та їхня мобілізація регулюється законом № 2664-IX «Про внесення змін до статті 1 закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» щодо взяття жінок на військовий облік», наказами Міноборони, а з 18 травня 2024 року – ще й новим законом про мобілізацію. Згідно з українським законодавством, жінки-медики зобов’язані стати на військовий облік, тоді як представниці інших професій можуть робити це добровільно. Важливо зазначити, що постановка на облік жінок не означає їхньої автоматичної мобілізації; це необхідно для того, щоб Генеральний штаб мав уявлення про кількість медиків у резерві. Мобілізація жінок, зокрема й фахівців у галузі медицини, в Україні, як і раніше, здійснюється виключно на добровільній основі.

Про загрозу від соцмереж

Заступниця керівника Центру протидії дезінформації РНБО України Аліна Алєксєєва вважає, що соціальна мережа TikTok за рівнем поширення російської дезінформації та пропаганди небезпечніша, ніж месенджер Telegram

Про це вона заявила під час конференції “Фактчек у регіонах: виклики, труднощі та перспективи” у Медіацентрі Україна, пише “Еспресо”.

Алєксєєва зазначила, що у ЦПД вважають, що Telegram “вже вивчений”, і розуміють його структуру та будову. Натомість набагато більшу шкоду завдає пропаганда та дезінформація, поширена через TikTok.

Посадовиця пояснила, що саме там зосереджена найбільш вразлива до пропаганди авдиторія – підлітки та люди віком 55+.

Своєю чергою заступниця директора аналітичної платформи VoxUkraine Світлана Сліпченко зазначила, що українське суспільство дуже зациклене на тому, що саме Telegram – “це джерело фейків”.

“Ми знаходили фейки всюди й багато, і, напевно, не менше, ніж у Telegram. Просто ми дуже зациклилися, що все зло там і трохи мало уваги приділяємо тому, що на всіх платформах існує російська пропаганда, продовжує циркулювати російська дезінформація”, – додала Сліпченко.

За її словами, якщо українське суспільство щось хвилює – про це обов’язково з’являться російські вкиди.

Сліпченко зазначила, що окрім стійких наративів, які Росія використовує в інформаційній війні проти України, діють і інші рівні пропаганди. Так, РФ продукує різного роду вкиди на актуальні теми, які хвилюють українське суспільство.

Джерело

Новини Хмельницького