Дискредитація українців у Польщі і затоплений Діснейленд: добірка фейків тижня

Добірка матеріалів про російські фейки за кордоном. Фото: ілюстрація створена за допомогою ШІ в GPT-чат

За два тижні в інтернеті з’явилося 23 тисячі неправдивих повідомлень, що охопили близько восьми мільйонів користувачів. І це стосувалось лише Польщі.

Російська пропаганда продовжує інформаційні атаки направлені проти українських біженців.

Чергова дискредитація українців у Польщі

Користувачі соціальних мереж розповсюджують фейкову інформацію про те, що в Польщі український біженець наживався на обмані місцевих водіїв. Нібито чоловік спеціально падав під автівки, щоб отримати компенсацію.
Але це фейк для дискредитації українців в Польщі. Раніше сайт “Є” ye.ua неодноразово писав про спроби дискредитації українських біженців за допомогою фейків.

Як пише видання “Стоп фейк”, у своїх новинах пропагандисти посилаються на європейський інформаційний телеканал Euronews, який нібито і опублікував коротке новинне відео на цю тему.

У самому відеоролику йдеться про те, що український біженець на ім’я Віталій Іванчук «спеціально стрибав» під колеса автомобілів польських водіїв. І, щоб не викликати поліцію для оформлення дорожньо-транспортної пригоди, він нібито вимагав у них гроші. Втім, йдеться у відео, за чергової спроби «заробити» у такий спосіб українець загинув у центрі Варшави в серпні 2024 року.

За даними фактчекерів, відео Euronews, що шириться мережею, насправді є витвором пропагандистів. Вони скористалися фірмовим стилем телеканалу Euronews для створення чергового фейку, щоб спровокувати напруженість між українськими біженцями та країною їхнього тимчасового перебування. На офіційному сайті Euronews, у соціальних мережах X і Facebook та на платформі YouTube немає такого відео чи новини з подібною інформацією.

Журналісти також звернулися до поліції Польщі з проханням перевірити інформацію про згаданого у відео Іванчука, його смерть і «спосіб заробітку». Лейтенант польської поліції спростував інформацію, про яку йдеться у відео.

Пропаганда рф в Польщі

Роспропаганда продовжує вкладати у голови поляків думку, що нібито допомога Україні негативно впливає на можливості Польщі допомагати власним громадянам.

Видання PAP, з посиланням на дані Наукової та академічної мережі (NASK), пише, що за два тижні у вересні, під час яких відбувався моніторинг, в інтернеті з’явилося 23 тисячі неправдивих повідомлень, що охопили близько восьми мільйонів користувачів. І це стосувалось лише Польщі.

Центр стратегічних комунікацій і інформаційної безпеки зазначає, що пропагандисти активно використали для просування фейків повінь, яка зачепила Польщу.

Зокрема, росіяни просувають нібито звинувачення поляків на адресу українців у мародерстві на територіях, евакуйованих через повінь. Ще публікуються маніпуляції даними про кількість загиблих і зниклих безвісти, а також використання фейкових відео з інших країн, щоб створити спотворену картину масштабів катастрофи.

“Мета таких публікацій – розпалюванні негативних емоції та страхів серед населення, що робило його більш вразливим до фейкових новин”, – підкреслюють фактчекери.

Як росія через освітні проєкти поширює свій вплив в Африці

14 жовтня в пропагандистській медіашколі RT Academy стартував перший освітній курс для африканських журналістів, пише “Центр протидії дезінформації”.

Навчання проводять так звані «медіаексперти», зокрема працівники пропагандистських каналів RT та Ruptly. У RT повідомили, що в проєкті беруть участь представники з 35 африканських країн.

Насправді через такі медіапроєкти росія намагається розширити свої зв’язки та вплив в африканських країнах і завербувати африканських журналістів, які після навчання можуть поширювати проросійські наративи у своїх країнах.
“Це не єдиний проєкт, спрямований на розширення російського впливу в регіоні. Відомо, що росія активно нарощує так звану культурну співпрацю з африканськими державами, відкриваючи «російські доми», які фактично є прикриттям для проведення інформаційних операцій та просування пропаганди кремля”, – зазначають у ЦПД.

Крім того, російське пропагандистське медіа RT підписало меморандум з єгипетським телеканалом Sada El Balad, де транслюються заяви російських високопосадовців і маніпулятивні матеріали щодо України.

Фейк про затоплення Діснейленду

Як пише фактчекерський проєкт “По той бік новин”, низка закордонних та українських видань повідомили, що ураган “Мілтон” затопив Діснейленд у Флориді.

Новину ілюструють зображенням найупізнаванішого замку “Попелюшки” в парку розваг, звідусіль оточеного водою.
За даними фактчекерів, це фотофейк, створений за допомогою штучних нейромереж.

В різних джерелах згадують користувача “X” Mario Nawfal, який нібито вже видалив картинку. Цей фейк активно допомагають поширюватися російські пропагандисти, як в медіа так і в соціальних мережах.

Фактчекери відмічають, що архітектура на фотофейку геть інша. Якщо уважно придивитися до деталей справжнього замку з різних ракурсів, то відразу помітимо суттєві відмінності від того, що зображено на підробці.

Видання Newsweek також звернуло увагу на те, що на підробленій світлині бракує кількох веж на замку та поруч із ним. А кілька з них мають неправильну форму.

Територія за межами замку також є неточною. Наприклад, відсутня статуя Міккі Мауса з Волтом Діснеєм безпосередньо біля замку.

Джерело

Новини Хмельницького