Чекали 13 років: на Хмельниччині відкрили новий храм

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Храм на честь Собору славних і всехвальних 12 апостолів у Деражні. Петро Байда

У Деражні, що на Хмельниччині, відкрили новозбудований храм ПЦУ. Його будівництво тривало 9 років.

Про це Суспільному розповів настоятель храму Петро Байда.

Початок будівництва храму, квітень 2023, Хмельниччина. Петро Байда

За словами настоятеля, ідея побудувати храм з'явилася у нього 13 років тому. У лютому 2016 заклали наріжний камінь, але тоді будівництво призупинили.

"Тоді ще був Київський патріархат – було дуже багато перешкоджань. На недільному ринку нам надали тимчасове приміщення площею 120 квадратів, яке російська церква спалила. Вони думали, що мене залякають й таким чином я з Деражні поїду. Потім нам дали інше приміщення в колишньому «домі піонерів». Там ми служили допоки не відбувся аукціон. Вони почали продавати це приміщення. Але вже тоді я робив документи на місце під храм на вулиці Подільській", – розповів Петро Байда.

Поки не побудували новий храм, отець Петро разом з парафіянами змінили три тимчасові місця, де проводили службу.

“Наша громада виявила бажання будувати храм і ми взяли для цього місце. Правда, три роки були великі перешкоди. До того ж, це центр міста, а в центрі – коштують дуже дорого. Та з Божою допомогою нам все вдалося, і ця земля залишилась в громаді, залишилась під Православну церкву України».

Відкрили двері храму в день Воскресіння Христового, 20 квітня 2025 року.

Відкрили двері храму в день Воскресіння Христового, квітень, 2025. Петро Байда

“Дуже багато прийшло людей. Це перший рік, що в нас в три-чотири ряди стояли люди навколо храму і потім в 10:00 освячувалась паска для маленьких діточок. Цей рік перевершив всі попередні роки".

Будували приміщення, каже отець Петро, за гроші парафіян, місцевих жителів і меценатів.

"Звичайні прості люди долучалися до будівництва нашого храму більше, ніж меценати. Багато є тих, які кажуть, всеодно ще прийде той руський мир. От і чекають свого”.

Будували приміщення за гроші парафіян, місцевих жителів і меценатів, квітень 2023, Хмельниччина. Петро Байда

Храм працює вже на повну, має свій графік, проте стіни ще необхідно оздобити та докупити церковне приладдя, каже настоятель.

“Учора вже в нас було троє християн. Хлопчика й двох дівчат ми хрестили. Сьогодні теж була літургія, завтра люди придуть, будемо служити поминання. Але ще потрібно пофарбувати, розмалювати, купити іконостас і панікадило. Одна мама нашого загиблого воїна пожертвувала в наш храм престол, жертовник, свічник, тетрапод під Євангелію маленький. Так з Божою допомогою, з допомогою таких, як я кажу, простих людей, і з допомогою нашої міської ради ми будуємо наш храм. І зараз після світлого тижня в нас знову буде розпочинатися подальше будівництво, подальша розбудова, щоб вже наступного Великодня, ми могли стояти на бруківці, щоб були зелені зони".

За словами Петра Байди, це другий його новозбудований храм. Перший побудував на Теофіпольщині, другий – в Деражні.

“Ще при покійному Владиці Антонію Махоті ми закладали капсулу під будівництво. Знаєте, я після цього всього такий виснажений, що я не пам'ятаю, чи я їв щось, чи ні. В мене два тижні таких було, що я спав по дві-три години максимум. Потрібно було відкрити храм і зробити так, щоб людям було комфортно, щоб люди побачили, що дійсно те, що вони давали, не пішло деінде, а все пішло будівництво нашого храму”.

Новозбудований храм на честь Собору славних і всехвальних 12 апостолів, квітень 2025, Хмельниччина. Петро Байда

У Деражнянській громаді до ПЦУ перейшло 16 парафій, повідомив отець Петро.

"Так як зараз в нас недостача священиків, то поки ми не переводимо. Вони ж кажуть: "Ми – Українська Православна Церква". Але вони не говорять одне, що російсько-московського патріархату. Вони людей як вводили в оману, так і вводять. Та я не хочу з ними сперечатися, сваритися. Ми повинні любити один одного, як самого себе. Так Господь нас вчить і вчив. Але дуже багато до кого дійшло".

Ще більше 20 парафій на Деражнянщині відмовились від переходу з УПЦ на ПЦУ.

"Так, ще є багато, які залишаються вірними російській православній церкві. Але це невеликі села, великі – перейшли. Ще залишилось серед таких Лозове. Колись був районний центр в Вовковинцях. Він один із перших перейшов".

Храм назвали на честь Собору славних і всехвальних 12 апостолів.

"Ми сиділи зі священниками ще тоді в покійного Антонія. І він каже: “Це було 13 числа, колись, як ми по-старому святкували, а всі люди знаєте, як 13 числа бояться. От, ніби має бути 12, а потім одразу 14, а 13 числа було якраз “12 апостолів”. То я, щоб розвіяти цей міф для людей, що “13” число не потрібно боятись, бо воно носить ім'я 12 апостолів. Так ми започаткували. Бо всі думали, що я Петро, то і храм зроблю на честь Петра й Павла. От я цього не зробив, бо було б дуже багато балачок. То ми так вирішили зробити 13 числа на честь 12 апостолів. Щоб кожній людині, яка жертвує на наш храм, ці 12 апостолів завжди допомагали. Всі імена оцих святих, вони завжди будуть нам у поміч".

Після повномасштабного вторгнення кількість прихожан, каже отець Петро, збільшилась.

"Ми на ще більшу потужність почали допомагати військовим. Люди теж додалися. У волонтерській діяльності ми як працювали так і будемо працювати далі. Тут, де зараз в нас тимчасове приміщення, де ми служили раніше в друкарні, кожного четверга буде служитися молебен за Україну. В нас є дошка пошани хлопцям, які загинули, то біля неї ми будемо їх поминати в наших молитвах за упокій їхніх душ. Буде і волонтерський центр, і невеличкий храм, який буде функціонувати, щоб ми не забували, звідки ми прийшли".

Отець Петро Байда разом з парафіянами займається волонтерством, грудень 2024, Хмельниччина. Петро Байда

Новини Хмельницького