За інформацією: Суспільне Хмельницький.
За словами директора історико-культурного заповідника “Межибіж” Олег Погорілець, татарська атака замку відбулася “Чорного шляху”, липень 2025 року, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Укріплення у першій половині XVI століття звели за 2 кілометри від Меджибізького замку, на перетині двох військових і торгівельних шляхів. Зараз на цьому місці залишилися руїни колишніх 5-метрових оборонних ровів, які поросли деревами та кущами.
"Тут з півночі йшов "Чорний шлях", а з півдня — "Кучманський шлях". Саме в цих місцях вони перетиналися. Тому і Меджибізька фортеця, і всі інші укріплення в нашій області, для того, щоб оберігати наш край від татарських цих орд".
Експонати з замку “Ракочі” в Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж”, липень 2025 року, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Олег Погорілець розповів, що саме для підсилення охорони цих шляхів й були збудовані додаткові укріплення за кілька кілометрів від фортеці у Меджибожі.
"Тут брали мито з караванів, які йшли з Криму далі до Польщі, до Львова, до Луцька. Також фортеця слугувала постоялим двором".
Фортецю побудували на острові, між двома рукавами річки Південний Буг, 2018 року. Facebook/Замки і фортеці України
Замок побудували на острові, між двома рукавами річки Південний Буг. Тож місцевість теж слугувала додатковим захистом.
"Ми знаходимося з вами на першій лінії оборони. Де стояли гармати і де могли мушкетами відбивати перший натиск. За однією з версій, з північної сторони тут був в’їзд".
Фото з археологічних розкопок фортеці “Ракочі” XVI століття в історико-культурному заповіднику “Межибіж”, липень 2025 року, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Укріплення фортеці — тенального типу.
"Які мали геометричні форми. Це міг бути чотирикутник, трикутник і восьмикутник. Її можна назвати навіть еталонною. Це зліпок подій середини XVI століття куди більше не втручалася людська рука, як будівнича так і господарська".
Фото з археологічних розкопок фортеці “Ракочі” XVI століття в історико-культурному заповіднику “Межибіж”, липень 2025 року, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
У 2025 році, розповів Олег Погорілець, виповнилося чверть століття, як на місці замку відбулися перші археологічні дослідження. Тоді під час розкопок знайшли кулі, наконечники стріл, монети, залишки гармат, кахлі та деталі упряжі.
"Унікальність та цінність її в тому, що вона більше не перебудовувалася. Тому що вона "загинула" в середині XVI століття. На цій території, на цьому замчищі не було будівельних ніяких робіт. І тим вона дійсно унікальна".
Фортеця “Ракочі” знаходилася за два кілометри від заповідника “Межибіж”, липень 2025 року, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький