“Бакота Гранд Трек”: новий веломаршрут об’єднає національні парки Хмельниччини та Тернопільщини

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Велосипедисти відпочивають на схилі з видом на річку Дністер поблизу села Бакота, Хмельниччина. Юрій Матюх

На Хмельниччині представили новий туристичний веломаршрут "Бакота Гранд Трек", який поєднає заповідні території двох національних природних парків — "Подільські Товтри" та "Дністровський каньйон".

Про це в етері Українського Радіо Хмельницького розповів провідний фахівець з рекреації НПП "Подільські Товтри" Юрій Матюх.

З чого почалася розробка "БакотаЗатоплене село в Україні, в Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області. Давніше місто, столиця Пониззя княжих часів. Через будівництво Дністровського гідровузла рішенням облвиконкому від 27 жовтня 1981 року виключено з облікових даних. Гранд Трек" і чому обрали саме такий формат: спільний веломаршрут двох національних парків?

Ідея виникла з того, що в стратегії національного природного парку "Подільські Товтри" передбачено розвиток велотуризму. Чому саме цей напрям? Тому що він дає змогу показати туристам багато цікавих об’єктів за короткий проміжок часу, водночас мінімізуючи вплив на довкілля.

Ми не обмежилися лише територією "Подільських Товтр", а залучили до співпраці й НПП "Дністровський каньйон" у Тернопільській області. Колеги підтримали ідею розвитку велотуризму, тож ми вирішили створити спільний маршрут. Кожна сторона відповідатиме за свою ділянку.

Згодом плануємо об’єднати ці два маршрути в один протяжний, який вестиме до Бакоти. Також є ідея продовжити його далі на захід — через інші національні природні парки — до кордону з європейськими країнами. Можливо, у майбутньому вдасться поєднати його з європейським веломаршрутом, а кінцевою точкою стане національний природний парк "Подільські Товтри".

Яка протяжність веломаршруту в межах Хмельниччини: де він починається і закінчується?

Маршрут починається у Жванецькій громаді, на березі річки Збруч, на межі з Тернопільською областю, і пролягає через Кам’янець-Подільський до рекреаційної ділянки "Давня Бакота". Його протяжність становить 67,5 км.

Велосипедисти біля зупинки-музею “Давня Бакота”, що прикрашена автентичним розписом, Хмельницька область. Юрій Матюх

На кого насамперед орієнтований "Бакота Гранд Трек": на досвідчених веломандрівників чи людей, які лише починають займатися активним туризмом?

Ми розробляли маршрут так, щоб він був максимально універсальним. Звісно, досвідчений велотурист може подолати його за один день, а для новачка дистанцію радять розбивати на кілька етапів. На нашій ділянці передбачено 875 метрів загального набору висоти. Туристам доведеться подолати два великі яри — Суржинецький і Совий — із затяжними підйомами та спусками. Саме це додає маршруту певної складності, хоча загалом його позиціонують як середнього рівня.

Які природні та культурні об’єкти на шляху веломаршруту може побачити турист в межах Хмельниччини?

Головна ідея прокладання маршруту — познайомити туристів із різними цікавими зупинками нашого парку. Їх дуже багато!

Стартуємо зі Жванецької громади, де розташована серія дотів та руїни Жванецького замку. Далі маршрут прямує в бік Кам’янця-Подільського, проходячи через ботанічну пам’ятку природи "Алея горіха волоського".

У самому Кам’янці мандрівники можуть відвідати місто-фортецю та екоцентр національного парку з палеонтологічною експозицією. Далі маршрут веде до Бакоти, де доведеться подолати два великі яри — Суржинецький і Совий, а також відвідати село Грушка з музеями та палацом.

Фінішуємо на рекреаційній ділянці "Давня Бакота" на Білій горі висотою 120 метрів над Дністром — це чудовий оглядовий майданчик із видом на Бакотську затоку.

Вид на Дністровське водосховище та затоплене село Бакота з оглядового майданчика, Хмельницька область. Юрій Матюх

Коли веломаршрут повноцінно запрацює?

Ми плануємо запустити веломаршрут із початком нового велосезону — навесні. Водночас його позиціонують як маршрут, доступний протягом усього року. Він пролягає дорогами загального користування з асфальтованим покриттям, якими теоретично можна проїхати у будь-яку пору року. Звісно, турист сам обирає, коли йому комфортніше та цікавіше кататися.

Чи передбачені зони відпочинку для туристів?

Також на маршруті встановлять вказівники та інформаційні стенди з рекомендаціями: де туристам варто зупинятися і відпочивати, а на що звернути увагу та що варто подивитися.

Як ви гадаєте, чи відкриє веломаршрут "Бакота Гранд Трек" нові можливості для місцевих громад і бізнесу, зокрема у сфері зеленого туризму, сервісу та гостинності?

Безперечно. Ми вже ведемо перемовини з представниками різного місцевого бізнесу, пропонуємо співпрацю та взаємне просування. Вони отримують більший потік туристів і клієнтів, а ми — сервіс на маршруті. Також плануємо облаштувати кілька точок велопрокату, щоб туристам було зручно приїхати, взяти велосипед на місці, покататися парком і отримати задоволення.

Чи плануєте в майбутньому розширювати вже існуючий маршрут "Бакота Гранд Трек"?

"Бакота Гранд Трек" — це наша головна артерія, дорогами загального користування, від якої ми плануємо розвивати мережу веломаршрутів по всьому парку. Зараз ми вже починаємо роботу над локальним маршрутом у межах Староушицької громади — навколо Бакоти. Пізніше підключимо й інші громади.

У майбутньому, відповідно до нашої стратегії, веломаршрути охоплять практично весь парк. Турист зможе просто відкрити інтерактивну карту, обрати напрямок і цікаві для себе об’єкти та використати мережу для планування своєї подорожі. Таким чином ми плануємо створити цілу мережу веломаршрутів.

Автошлях через лісовий масив у Кам’янець-Подільському районі Хмельницької області. Юрій Матюх

Науковий співробітник НПП "Дністровський каньйон", що на Тернопільщині, Андрій Бачинський розповів про свою частину веломаршруту.

У межах Тернопільської області маршрут розпочинається на річці Збруч і пролягає до урочища Червоне, де розташований відомий Джуринський водоспад — найвищий водоспад рівнинної частини України. Протяжність цієї ділянки в межах Тернопільщини становить 110 км.

На маршруті туристи побачать як природні, так і історико-культурні об’єкти. Серед природних — мальовничі краєвиди долини Дністра та його притоки Джурина, а також унікальні геологічні відслонення. Зокрема, Борщівська частина представлена силурійськими відслоненнями віком близько 400 млн років, а Заліщицька ділянка — відслоненнями девону, яким близько 300 млн років. Окрім того, туристи зможуть споглядати унікальний рослинний світ та різноманітні ландшафти.

Щодо історико-культурних об’єктів, Тернопільщина пропонує велику кількість замків, палаців, оборонних споруд і пам’яток історії. Майже в кожному населеному пункті, через який пролягає маршрут, є одна чи дві церкви, що також цікаво велотуристам, які цікавляться релігійною архітектурою.

Маршрут передбачає можливість зробити відгалуження від основної лінії та відвідати всесвітньо відомі печери: Оптимістичну — найдовшу гіпсову печеру у світі, та Кришталеву в селі Кривче — одну з найбільших печер Євразії.

Авторка: Інна Ніколаєва

Новини Хмельницького