Американський архітектор, який оновлює будинки для ВПО на Хмельниччині, вирішив залишитися тут надовше

Після Жванецької громади Майкл Бем вирушить до Красилівської та Меджибізької. Фото: Michael Behm / FB

Він поселився у Жванецькій громаді і має намір відремонтувати більше будинків, аніж планувалось до того.

Вже близько року архітектор зі США Майкл Бем покращує житлові умови для переселенців, що знайшли прихисток у Жванецькій громаді, на Кам’янеччині.

Раніше він планував відремонтувати тут вісім будинків. Нині ж думає, аби залишитися надовше. У планах – облаштувати комфортне житло ще для двох сімей. Про це розповіла сайту «Є» заступниця сільського голови Жванецької громади з питань діяльності виконавчих органів влади Анастасія Ярова.

Опираючись на свій професійний досвід, Майкл Бем не просто ремонтує, а робить перепланування будинків та проводить необхідні інженерні комунікації. При цьому, каже пані Анастасія, перш за все, враховує побажання мешканців. Адже деякі з хат потребують тільки утеплення, або заміну вікон й дверей, а у деяких – необхідно повністю змінювати вигляд і функціональне призначення внутрішніх просторів у будинку. Так, до прикладу, було у першому проєкті.

«Першим відремонтували житло сім’ї з Херсону. Це була жінка з двома дітьми, яка от-от чекала на третього. У них не було кухні у будинку, була тільки спальня і кілька кімнат… І їли вони у спальні. Майкл вирішив, що це потрібно виправити. Тож зробив їм кухню в окремій кімнаті, санвузол, встановив пральну машинку та провів до будинку воду», – розповідає Анастасія Ярова.

Оновлений вигляд однієї з будівель після ремонту. Фото: ukrainereliefeffort

Зараз архітектор зі США вже ремонтує четвертий будинок. Якщо раніше робив це з підрядниками, то нині сам. За його словами, так простіше, адже іноді доводиться використовувати власні підходи, про які не так то й просто пояснити.
Загалом оновлених будинків у Жванецькій громаді буде 10: у Жванці, Бразі, Вітківцях, Збруччі, Заваллі, Слобідці-Рихтівській й Соколі. Анастасія Ярова згадує, співпраця із архітектором почалася навесні 2023 року. Тоді проєкт з оновлення житла для ВПО, організований американською БО «Ukraine Relief Effort», завершився на Тернопільщині. Після цього Майкл як волонтер цієї організації вирушив зі своєю помічницею Інною Пасічник на Хмельниччину. Серед трьох громад – Красилівської, Меджибізької та Жванецької – обрали останню. Після завершення робіт у цій громаді навідаються й у дві інші.

Цікаво, що тривалий проміжок часу Майкл Бем їздив втілювати проєкти за майже 150 кілометрів, адже мешкав у Хмельницькому. Але все ж з березня вирішив поселитися у селі Сокіл. Не лише ближче до природи, а й до будинку, який ремонтує. Хоча, природа його тут дуже захоплює й, ділився, що подекуди нагадує про рідну домівку.

За словами пані Анастасії, вже й повною мірою Майкл Бем оцінив українські гастрономічні культурні надбання – особливо прийшлися до смаку вареники.

А ось невеличка історія, як архітектор спілкується з місцевими жителями, не знаючи української.

«Всі ми знаємо, що українці – гостинні люди. Але Майкл не розуміє нічого українською, зовсім трішки хіба. І як от бабусі запросити його на каву? Згодом додумалися, що позбутися мовного бар’єра можна за допомогою наших смартфонів. Зараз відкривають Гугл Перекладач і так розмовляють», – розповідає Анастасія Ярова.

Щоб врятувати «Джавеліну» лісівники призупинили заготівлю дров у лісі на Славутчині

Джерело

Новини Хмельницького